Racing

The Cox Plate

The 2014 Cox Plate Carnival will be held over 2 days (dates to be confirmed) at Moonee Valley Race Club, Victoria Australia. The Group1 Manikato Stakes will be the feature of the opening of the Cox Plate Carnival.

The Cox Plate is run between the Caulfield Cup and The Melbourne Cup on the Australian Horse Racing Calendar and is considered a race of great prestige and importance. Many believe it is the truest test of a race horse's form and ability.

First run in 1922 (and won by English horse Violoncello) the race is named after the founder of the Moonee Valley Race Club, W.S. Cox it is run every October. Past winners have included famous horses such as Phar Lap (2 wins), Fields Of Omagh (2 wins), Kingston Town (the only horse to have won 3 times), Northerly and Rising Fast (the only horse to have won the Caulfield Cup, The Cox Plate and The Melbourne Cup in the same year).

Below you will find a full list of Cox Plate winners and their statistics:

Year Winner Age Breeding Jockey Trainer Time Odds
2013 Shamus Award 3 b c Snitzel – Sunset Express Chad Schofield Danny O'Brien 2.05.07 20-1
2012 Ocean Park 4 b h Thorn Park - Sayyida Glen Boss Gary Hennessy 2.04.14 6-1
2011 Pinker Pinker 4 b m Reset – Miss Marion Craig Williams Greg Eurell 2.05.39 20-1
2010 So You Think 4 b h High Chaparral – Triassic Steve Arnold J B Cummings 2.07.45 1-2F
2009 So You Think 3 b c High Chaparral – Triassic Glen Boss J B Cummings 2.03.90 12-1
2008 Maldivian 6 b g Zabeel – Shynzi Michael Rodd Mark Kavanagh 2.06.90 10-1
2007 El Segundo 6 b g Pins – Palos Verdes Luke Nolan Colin Little 2.06.33 6-1
2006 Fields Of Omagh 7 b g Rubiton – Finneto Craig Williams David A. Hayes 2.06.89 18-1
2005 Makybe Diva 6 b m Desert King – Tugela Glen Boss Lee Freedman 2.09.27 1-1F
2004 Savabeel 3 br c Zabeel – Savannah Success Chris Munce Graeme Rogerson 2.06.88 15-1
2003 Fields Of Omagh 6 b g Rubiton – Finneto Steven King Tony McEvoy 2.07.61 16-1
2002 Northerly 6 b g Serheed – North Bell Patrick Payne Fred Kersley 2.06.27 3-1 EF
2001 Northerly 5 b g Serheed – North Bell Damien Oliver Fred Kersley 2.05.84 4-1
2000 Sunline 5 b m Desert Sun – Songline Greg Childs Trevor McKee 2.07.70 11-8F
1999 Sunline 4 b m Desert Sun – Songline Greg Childs Tevor McKee 2.05.40 6-1
1998 Might and Power 5 b/br g Zabeel – Benediction Jim Cassidy Jack Denham 2.03.54 8-11F
1997 Dane Ripper 4 b f Danehill – Red Express Damien Oliver J B Cummings 2.07.65 40-1
1996 Saintly 4 ch g Sky Chase – All Grace Darren Beadman J B Cummings 2.05.73 5-1
1995 Octagonal 3 br c Zabeel – Eight Carat Shane Dye John Hawkes 2.06.38 15-2
1994 Solvit 6 b g Morcon – Yallah Sun D Walsh Moira Murdoch 2.02.6 10-1
1993 The Phantom Chance 4 ch g Noble Bijou – The Fantasy R Vance Colin Jillings 2.02.8 4-1
1992 Super Impose 8 ch g Imposing – Pheroz Fancy Greg Hall Lee Freedman 2.05.5 16-1
1991 Surfers Paradise 4 br g Crested Wave – Lady Aythorpe Lance O'Sullivan David J. O'Sullivan 2.03.8 14-1
1990 Better Loosen Up 5 b c Loosen Up – Better Fantasy M Clarke David A. Hayes 2.01.5 2-1F
1989 Almaarad 6 ch c Ela-Mana-Mou – Silk Blend M Clarke Colin Hayes 2.03.2 11-4F
1988 Our Poetic Prince 4 br h Yeats – Finisterre N Harris J Wheeler 2.06.9 5-4F
1987 Rubiton 4 br h Century – Ruby Harry White P C Barns 2.02.9 7-4F
1986 Bonecrusher 4 ch g Pag Asa – Imitation G Stewart F T Ritchie 2.07.2 9-10F
1985 Rising Prince 5 ch h Round Top – Bonlene K Langby Ms D Stein 2.05.3 7-1
1984 Red Anchor 3 ch c Sea Anchor – Decoy Girl Mick Dittman T J Smith 2.03.7 8-11F
1983 Strawberry Road 4 b h Whiskey Road – Giftisa Mick Dittman Doug Bougoure 2.09.1 11-2
1982 Kingston Town 6 bl g Bletchingly – Ada Hunter P Cook T J Smith 2.05.5 7-4F
1981 Kingston Town 5 bl g Bletchingly – Ada Hunter Ron Quinton T J Smith 2.06.7 4-6F
1980 Kingston Town 4 bl g Bletchingly – Ada Hunter M Johnston T J Smith 2.07.3 6-4F
1979 Dulcify 4 b h Decies – Sweet Candy Brent Thomson Colin Hayes 2.04.9 7-4F
1978 So Called 4 b h Sobig – Calling Brent Thomson Colin Hayes 2.08.7 5-1
1977 Family Of Man 4 b h Lots of Man – Colleen Brent Tomson George Hanlon 2.05.3 10-1
1976 Surround 3 gr f Sovereign Edition – Micheline P Cook Geoff T. Murphy 2.04.3 6-1
1975 Fury's Order 5 ch h Indian Order – Our Fury Brent Thomson W McEwan 2.20.4 7-1
1974 Battle Heights 7 br g Battle-Waggon – Wuthering Heights G Willetts R Douglas 2.09.9 7-1
1973 Taj Rossi 3 b c Matrice – Dark Queen S Aitken J B Cummings 2.08.3 7-1
1972 Gunsynd 5 gr h Sunset Hue – Woodie Wonder Roy Higgins T J Smith 2.01.9 6-4F
1971 Tauto 6 b/br g Good Brandy – San Patricia L Hill R Agnew 2.03.9 12-1
1970 Abdul 3 gr c Sovereign Edition – Fyfe P Jarman Geoff T. Murphy 2.05.5 33-1
1969 Daryl's Joy 3 br c Stunning – Rutha W Skelton S A Brown 2.05.4 6-1
1968 Rajah Sahib 3 br c Pakistan II – Gay Princess George Moore T Hill 2.04.8 7-4F
1967 Tobin Bronze 5 ch h Arctic Explorer – Amarco Jim Johnson Graeme H. Heagney 2.04.8 1-6F
1966 Tobin Bronze 4 ch h Arctic Explorer – Amarco Jim Johnson Graeme H. Heagney 2.07.2 9-10F
1965 Star Affair 3 ch c Star Kingdom – Royal Lark P Hyland Angus Armanasco 2.02.0 3-1
1964 Sir Dane 4 br h Summertime – Cas Roy Higgins R J Shaw 2.03.9 11-2
1963 Summer Regent 5 br g Summertime – Mayina J Riordan R T Cotter 2.06.2 10-1
1962 Aquanita 6 b/br h Wateringbury – Reinita F Moore R J Shaw 2.04.3 4-5F
1961 Dhaulagiri 5 b g High Peak – Solar Circle G Lane B Courtney 2.04.8 9-2
1960 Tulloch 6 b h Khorassan – Florida Neville Sellwood T J Smith 2.01.1 2-1F
1959 Noholme 3 ch c Star Kingdom – Oceana Neville Sellwood Maurice McCarten 2.02.7 4-1
1958 Yeman 6 ch g Sabaean – Wardress L Whittle H Wiggins 2.16.4 33-1
1957 Redcraze 7 ch g Red Mars – Myarion George Moore T J Smith 2.05.6 4-1
1956 Ray Ribbon 5 b c Perilous – Lady Yelverton Jack Purtell G S Barr 2.04.9 4-1
1955 Kingster 3 br c Star Kingdom – Canvas Back W Camer J Green 2.04.4 33-1
1954 Rising Fast 5 b/br g Alonzo – Faster Jack Purtell Ivan Tucker 2.03.8 11-8F
1953 Hydrogen 5 br h Delville Wood – Sweet Sound Bill Williamson E Hush 2.05.25 3-1
1952 Hydrogen 4 br h Delville Wood – Sweet Sound Darby Munro E Hush 2.04.5 11-8F
1951 Bronton 3 ch c Helios – Battle Royal Jack Purtell R Sinclair 2.05.5 25-1
1950 Alister 3 ch c Whirlaway – New Flower Jack Purtell H Wolters 2.06.25 4-1
1949 Delta 3 br c Midstream – Gazza Neville Sellwood Maurice McCarten 2.04.75 20-1
1948 Carbon Copy 3 ch c Helios – Havers Harold Badger D McCormick 2.04.25 5-1
1947 Chanak 3 b c Hellespont – Studio Harold Badger Jack Holt 2.05.0 9-2
1946 Flight 6 b m Royal Step – Lambent J O'Sullivan Frank Nowland 2.05.0 3-1
1946 Leonard 4 ch h Dhoti – Jeanne Hachette W Briscoe Lou Robertson 2.06.0 50-1
1945 Flight 5 b m Royal Step – Lambent J O'Sullivan Frank Nowland 2.08.75 11-2
1944 Tranquil Star 7 ch m Gay Lothario – Lone Star Scobie Breasley R Cameron 2.06.75 7-1
1943 Amana 4 ch h Talking – Capris A Dewhirst R J Shaw 2.03.75 5-2F
1942 Tranquil Star 5 ch m Gay Lothario – Lone Star K Smith R Cameron 2.00.75 6-1
1941 Beau Vite 5 br h Beau Pere – Dominant Darby Munro Frank McGrath, Sr. 1.58.25 1-3F
1940 Beau Vite 4 br h Beau Pere – Dominant E McMenamin Frank McGrath, Sr. 1.57.75 7-4F
1939 Mosaic 4 br h Posterity – Inlaid Darby Munro J H Abbs 1.56.5 50-1
1938 Ajax 6 ch h Heroic – Medmenham Harold Badger F Musgrave 1.56.75 1-2F
1937 Young Idea 5 br h Constant Son – Persuasion Darby Munro Jack Holt 1.58.5 2-1F
1936 Young Idea 4 br h Constant Son – Persuasion H Skidmore Jack Holt 2.01.0 4-1
1935 Garrio 3 b c Chivalrous – Garrulity K Voitre Lou Robertson 1.58.5 14-1
1934 Chatham 6 b h Windbag – Myosotis S Davidson F Williams 2.03.0 2-1F
1933 Rogilla 4 ch g Roger de Busli – Speargila Darby Munro Les Haigh 1.58.5 10-1
1932 Chatham 4 b h Windbag – Myosotis J Munro F Williams 2.02.75 10-9F
1931 Phar Lap 5 ch g Night Raid – Entreaty James Pike Harry Telford 2.01.5 1-14F
1930 Phar Lap 4 ch g Night Raid – Entreaty James Pike Harry Telford 1.59.25 1-7F
1929 Nightmarch 4 br c Night Raid – Marsa Roy Reed A McAulay 2.01.5 5-4F
1928 Highland 7 b/br g Highfield – Regulator W Duncan Jack Holt 2.06.75 9-2
1927 Amounis 5 br g Magpie – Loved One J Toohey Frank McGrath, Sr. 2.00.5 3-1EF
1926 Heroic 5 ch h Valais – Chersonese H Cairns Jack Holt 1.58.0 4-5F
1925 Manfred 3 b c Valais – Otford F Dempsey H McCalman 1.57.0 4-5F
1924 The Night Patrol 6 b h Stedfast – Dark Flight G Young James Scobie 1.59.2 6-1
1923 Easingwold 5 ch h Eaton Lad – Bahloo G Harrison Jack Holt 1.57.25 6-4F
1922 Violoncello 6 ch h Valens – Catgut J King C H Bryans 1.57.5 2-1